Tobii når delvis framgång i patentmål i Tyskland mot Pupil Labs
Bildkälla: Stockfoto

Tobii når delvis framgång i patentmål i Tyskland mot Pupil Labs

Eyetrackingbolaget Tobii har nått framgång i en tysk stämning om patentintrång mot Pupil Labs, framgår det av ett pressmeddelande.

Tobii har delvis segrat i patentintrångsstämningen för att stoppa intrånget i bolagets patenterade teknologi. Tobii anser att vissa av Pupil Labs eyetracking-produkter gör intrång i det europeiska patentet EP 3 332 285 B1.

Tobii kommer att få skadestånd från Pupil Labs med ett belopp som ännu inte fastställts.

"Enligt domen är Pupil Labs GmbH förbjudna att erbjuda eller leverera sina eyetracking-system 'Neon' och 'Pupil Invisible' och den tillhörande programvaran 'Marker Mapper' från Tyskland till tyska kunder utan att uttryckligen ange att dessa inte får användas utan tillstånd från Tobii. Beträffande annan programvara ogillades talan. Dessutom fastställer domen att Pupil Labs ska betala skadestånd till Tobii för dessa produkter och leveranser från Tyskland till tyska kunder, samt att Pupil Labs ska lämna in sina räkenskaper till Tobii för att möjliggöra beräkning av skadeståndet", heter det.

Beslutet kan överklagas inom en månad, men är preliminärt verkställbart mot en deposition.
Börsvärldens nyhetsbrev