Välkommen till julutgåvan av Magazine Börsvärlden!
Bildkälla: Stockfoto

Välkommen till julutgåvan av Magazine Börsvärlden!

Magazine Börsvärlden När året närmar sig sitt slut summerar vi marknaden, reflekterar över 2025 och blickar framåt mot nya möjligheter.

I detta fullmatade nummer har vi ett särskilt fokus på vatten, en av vår tids största megatrender. Halva jordens befolkning väntas leva i vattenstress inom en generation, och behovet av smarta investeringar och lösningar är enormt. Vi träffar Robert Lindblom från Entropics Asset Management för att förstå varför vatten går från bakgrundsfråga till en explosiv investeringsmöjlighet, från cirkulära system och mätning i jordbruket till industrins och infrastrukturens utmaningar.

Daniel Aspelin skriver i sin avslutande krönika: ”Sverige tar sats när världen bromsar – därför kan 2026 bli året då pendeln svänger.” Medan stora delar av världen kämpat med osäkerhet har Sverige laddat för ett lyft. Aspelin blickar framåt mot ett år som kan rymma fler möjligheter än många vågat räkna med, både för aktiva investerare och för dem som vill omallokera och positionera sig smart inför nästa år.

Ett nummer för dig som vill ligga steget före, inspireras av nya idéer och få en komplett bild av marknadsläget inför 2026.

 

Vi på redaktionen önskar er även en God Jul och ett Gott Nytt År!

 

Läs Magazine Börsvärlden här

Börsvärldens nyhetsbrev