S&P Global höjer Broadcoms kreditbetyg på AI-momentum
Kreditvärderingsinstitutet S&P Global Ratings höjer kreditbetyget för chipbolaget Broadcom till A- från BBB+. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Uppgraderingen görs för att bolaget operativt har fortsatt att överprestera gentemot basscenariot, samtidigt som AI-momentum väntas accelerera under nästa räkenskapsår. Broadcom är idag tvåa inom AI-chip efter Nvidia.
“Sedan vi uppgraderade Broadcoms betyg i januari 2025 har företaget fortsatt att överträffa vår prognos, med en förväntad totalintäktsökning på 23 procent under räkenskapsåret 2025 jämfört med vår tidigare prognos på 18 procent, med en tillväxt på mer än 60 procent för AI-relaterade halvledarintäkter för året”, skriver S&P.
Utsikterna är positiva och återspeglar “våra förväntningar om att Broadcoms rörelseresultat kommer att fortsätta förbättras under de kommande ett till två åren, i takt med att AI-relaterade framsteg ökar den totala halvledarförsäljningen, medan en ojämn kundbas fortsätter att ge stabil tillväxt för mjukvarusegmentet”, skriver kreditvärderingsinstitutet.