#femsnabba Mofast har de senaste åren arbetat målmedvetet med att stärka bolagets finansiella ställning och skapa långsiktiga förutsättningar för tillväxt. I denna intervju delar de med sig av hur de ser på nuläget, vilka utmaningar som väntar – och vad aktieägare kan förvänta sig framåt
1. Var befinner ni er just nu och hur ser närmsta åren ut?
– Mofast har under det senaste året utvecklats i linje med mål. Vi har under dom senaste åren arbetat hårt med att förbättra nyckeltalen till följd av att avkastningskraven har stigit och en del av portföljen har varit för lågavkastande. Arbetet har tagit ett par år men samtliga nyckeltal (soliditet, belåningsgrad, räntetäckningsgrad och överskottsgrad) har stadigt förbättrats. Detta till följd av att vi har fokuserat på att amortera skuld, avyttra lågavkastande fastigheter och arbetet hårt med att öka överskottsgraden. Vi har kommit en bit på väg men vi är inte nöjda. Nu ska vi fortsätta att trimma och förbättra bolaget.
2. Vad har, i närtid, påverkat/påverkar bolagets position mest?
– Tiden med en höjd inflation och allt som det förde med sig har påverkat bolaget. Vi lever i en ny verklighet med fokus på mer än enbart tillväxt. Ett större fokus ligger nu på den dagliga driften av bolaget. Med större fokus på den dagliga förvaltningen har waulten i bolaget ökat och relationen till kunderna förbättrats.
3. Vilka är era största utmaningar?
– Vår största utmaning är att även fokusera på att tydliggöra våra värden så själva aktiekursen hänger med då substansrabatten är rejäl.
4. Berätta lite om era visioner. Var är ni på väg?
– Bolaget ska fortsätta att utvecklas på den inslagna vägen. Vi lanserade nyligen nya finansiella mål som syftar till en långsiktig utveckling av bolaget med fokus på avkastning, belåningsgrad och utdelning. Mofast ska över tid fortsätta att äga, förvalta och utveckla samhälls- och bostadsfastigheter i tillväxtregioner.
5. Vad kan en aktieägare förvänta sig av er som bolag ?
– Vi ska vara ett riskjusterat bra investeringsalternativ med stabil utveckling, långsiktighet och utdelning. Målet är även att behålla lite av vår entreprenöriella sida som kommer hjälpa oss att utveckla portföljen över tid.
Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med Mofast AB. Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.
LÄS MER