Q-linea på väg att uppnå upp till 40 ASTar-placeringar
Diagnostikbolaget Q-linea är på god väg att uppnå 30-40 ASTar-placeringar i slutet av 2025. Det beskedet gav bolaget under en företags- och marknadsuppdatering på torsdagen, enligt ett pressmeddelande.
ANNONS
Det förväntade utfallet kan jämföras med bolagets mål att nästa år nå ytterligare 60-90 kontrakterade enheter.
Vad gäller antalet placerade instrument under andra kvartalet, har Q-Linea hittills fått fem kontrakterade enheter.
Enligt bolaget fortsätter Italien att vara ledande med tre nya sjukhuskontrakt och fem ASTar-placeringar under andra kvartalet.
"ASTar håller på att etablera sig som ledande i Italien och är särskilt väl lämpat för de viktigaste mikrobiologiska testnaven", skriver Q-Linea.
I USA har man haft fem nya kommersiella utvärderingar initierade och två slutförda utvärderingar under andra kvartalet.
"Vi har nu fem aktiva kontraktsprocesser som pågår efter framgångsrika utvärderingar, varav flera har dimensioner för flera platser och/eller flera ASTar", skriver bolaget.