Terranor Group genomför en nyintroduktion på Nasdaq First North Growth Market. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Teckningskursen är 20 kronor per aktie, vilket motsvarar ett värde på samtliga aktier i bolaget på 400 miljoner kronor.
Erbjudandet omfattar upp till 5 miljoner befintliga aktier, som erbjuds av säljaren Mutares Holding-39. Bolaget anskaffar inte något kapital, och kommer därmed inte erhålla någon likvid, i samband med noteringen. Det finns även en övertilldelningsoption på ytterligare högst 750 000 befintliga aktier.
Förutsatt att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo kommer erbjudandet att bestå av högst 5,75 miljoner befintliga aktier, vilket motsvarar 28,75 procent av kapitalet och rösterna i bolaget.
Det totala värdet av erbjudandet uppgår till 100 miljoner kronor och vid fullt utnyttjande av övertilldelningsoptionen 115 miljoner kronor.
Anmälningstiden löper från 24 till 27 juni och första handelsdag för aktien blir den 30 juni.
Terranor är verksamt inom vägunderhåll i Norden. Nettoomsättningen var på 3 147 miljoner kronor med ett justerat ebita-resultat på 90 miljoner kronor för 2024. Mellan 2022 och 2024 uppvisade bolaget en årlig genomsnittlig omsättningstillväxt om 21 procent.