SEB räknar fortsatt med att Riksbanken höjer med 75 punkter i november och spår räntetopp 2,75 procent
Bildkälla: Stockfoto

SEB räknar fortsatt med att Riksbanken höjer med 75 punkter i november och spår räntetopp 2,75 procent

SEB håller fast vid bedömningen att Riksbanken kommer höja räntan med ytterligare på 75
punkter i november och 25 punkter i februari, vilket skulle innebära att styrräntan toppar på 2,75 procent i början av nästa år.

"Risken för prognosen ligger fortfarande på uppsidan givet den höga inflationen. Man bör dock även väga in riskerna för en stor nedgång i hushållens konsumtion, vilket skulle kunna verka i motsatt riktning. Marknadsprissättningen förblir aggressiv, med en förväntad topp över 3,50 procent i mitten av 2023", skriver SEB i marknadsbrevet Ögat.

Riksbanken indikerar nu en räntetopp på 2,50 procent, upp från 2 procent som var bedömningen i juni.

SEB summerar marknadens reaktion på Riksbankens räntehöjning i dag.

"Kronan försvagades omedelbart på beskedet och med mer än vid tidigare räntebesked det senaste året. Det är en signal om att Riksbanken inte kommer att få så mycket draghjälp av en starkare krona i sin inflationsbekämpning i nuvarande svaga marknadssentiment. Marknadsprissättningen på räntemarknaden var mer aggressiv än konsensusprognoserna och hade nästan helt diskonterat en höjning med 100 punkter samtidigt som Riksbankens
räntebana fortfarande är mjuk i förhållande till marknadsprissättningen, som därtill höjdes med cirka 10 punkter in i nästa år", skriver SEB.
Börsvärldens nyhetsbrev