Mobiloperatören My Beat startar det nya affärsområdet Security som omfattar larmtjänst för både konsumenter och företag. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Den nya My Beat Security-tjänsten kommer under sommaren att erbjudas till privatmarknaden samt till små och medelstora företag. Tjänsten består av en 24-timmars försäkringsgodkänd larmcentral och nationellt täckande väktartjänster med Avarn och andra väktartjänster. My Beat Security täcker brandlarm, vattenläckor och inbrott.
Utbyggnader av tjänster och affärsområden är en del av My Beats tillväxtplan för att nå en omsättning på 77 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025.
"My Beat växer snabbt inom alla affärsområden, men tror att detta affärsområde kommer att nå en storlek som är jämförbar med mobila tjänster inom en relativt kort tid. Försäljningen av dessa tjänster kommer att starta under sommaren. Marginalerna på dessa tjänster kommer att vara mycket goda och kommer att bidra till att My Beat blir kassapositivt inom detta räkenskapsår", skriver bolaget.