Lagercrantz omsättning och resultat högre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Lagercrantz omsättning och resultat högre än väntat

Teknikhandelsbolaget Lagercrantz redovisar starkare siffror än väntat för det andra kvartalet i det brutna räkenskapsåret.

Omsättningen steg 21,7 procent till 2 990 miljoner kronor (2 457). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 2 825. Den organiska försäljningstillväxten var 12 procent (1).

Ebita-resultatet uppgick till 531 miljoner kronor (440), väntat 502, med en ebita-marginal på 17,8 procent (17,9).

Resultatet före skatt var 425 miljoner kronor (343).

Resultatet efter skatt blev 340 miljoner kronor (260).

Resultat per aktie uppgick till 1,64 kronor (1,25).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 270 miljoner kronor (265).

"Första halvåret kännetecknades av en hög aktivitet i stora delar av koncernen. Flertalet verksamheter rapporterade en positiv utveckling, i synnerhet inom prioriterade områden som elektrifiering, infrastruktur samt försvars- och säkerhetsrelaterade sektorer. Samtidigt kvarstod en svagare efterfrågan inom vissa segment kopplade till byggmarknaden", skriver vd Jörgen Wigh i rapporten.

Han fortsätter.

"Vi går nu in i räkenskapsårets andra halvår med goda förutsättningar. Den geopolitiska utvecklingen är fortsatt oroande, men med en stark och bred portfölj av nischade teknikbolag, med starka marknadspositioner och en aktiv förvärvsagenda ser vi positivt på framtiden."

Lagercrantz, MkrQ2-2026/2027KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2025/2026Förändring
Nettoomsättning2 9902 8255,8%2 45721,7%
Organisk försäljningstillväxt, procent1211 100,0%
Ebita5315025,8%44020,7%
Ebita-marginal17,8%17,8%17,9%
Resultat före skatt42534323,9%
Nettoresultat34026030,8%
Resultat per aktie, kronor1,641,2531,2%
Kassaflöde från löpande verksamhet2702651,9%
Konsensusdata från Factset
Börsvärldens nyhetsbrev