Silex köper halvledarfabrik i USA för 40 miljoner dollar
Bildkälla: Stockfoto

Silex köper halvledarfabrik i USA för 40 miljoner dollar

Teknikbolaget Silex Microsystems har ingått ett bindande avtal om att förvärva en 200 mm-halvledarfabrik i Pennsylvania från Onsemi för 40 miljoner dollar. Förvärvet följer en tidigare aviserad avsiktsförklaring och innebär att bolaget etablerar tillverkningskapacitet i USA genom att konvertera anläggningen till en MEMS-fabrik, i linje med sin långsiktiga tillväxtstrategi.

Affären är strukturerad som en inkråmsaffär och omfattar produktionsanläggning, fastighet, infrastruktur och utrustning. Slutförandet väntas kring årsskiftet 2027/2028 och är bland annat villkorat av godkännande från amerikanska CFIUS.

Silex räknar med ett totalt investeringsbehov på cirka 1,6 miljarder kronor, inklusive köpeskillingen och omställningen till MEMS-produktion. Omkring 1 miljard kronor väntas investeras under 2026–2027 och cirka 200 miljoner kronor per år under 2028–2030. Målet är att den amerikanska anläggningen ska nå break-even på ebit-nivå mellan 2029 och 2030 samt senast 2034 uppnå intäkts- och lönsamhetsnivåer i nivå med bolagets svenska 200 mm-fabrik 2025.

Investeringen ska finansieras med befintlig kassa och tillgängliga lånefaciliteter.
Börsvärldens nyhetsbrev