Uppgifter: Kraken på väg att ta in nytt kapital till värdering på 20 miljarder dollar - BN
Bildkälla: Stockfoto

Uppgifter: Kraken på väg att ta in nytt kapital till värdering på 20 miljarder dollar - BN

Kryptobörsen Kraken är i långt gångna samtal om att dra in upp emot 300 miljoner dollar. Det skulle ske till en värdering av bolaget på cirka 20 miljarder dollar, motsvarande 188 miljarder kronor, rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.

Storleken på finansieringen är ännu inte fastställd. Uppbackare i rundan beskrivs vara “strategiska rådgivare”, utan att några namn anges.

Den senaste kapitalanskaffningen planeras efter att Kraken nyligen genomfört en runda på 500 miljoner dollar till en värdering på 15 miljarder dollar, enligt uppgift.

Detta kan potentiellt också vara den sista kapitalanskaffningen för Kraken, givet att målet är att börsnoteras nästa år, enligt källor. Kraken har redan valt sina banker - Morgan Stanley och Goldman Sachs. I mars rapporterade Bloomberg att Kraken blickade mot en listning redan under första kvartalet 2026.

Både Morgan Stanley och Goldman Sachs har avböjt att kommentera.
Börsvärldens nyhetsbrev