Fed väl positionerat med nuvarande penningpolitik - Powell
Bildkälla: Rambleon / Shutterstock.com

Fed väl positionerat med nuvarande penningpolitik - Powell

USA:s centralbank, Federal Reserve, lämnade på onsdagskvällen målintervallet för styrräntan som väntat oförändrat vid 4,25-4,50 procent.

Vad gäller den framtida räntebanan, dot-plot, räknar Fed fortfarande med två sänkningar under 2025.

I den efterföljande presskonferensen med Feds ordförande Jerome Powell, underströk han att centralbanken är väl positionerat för att kunna vänta ut läget och få mer klarhet.

“För närvarande är vi väl positionerade för att avvakta och lära oss mer om den troliga ekonomiska utvecklingen innan vi överväger några justeringar av vår penningpolitik”, sade Powell.

Han sade att det för närvarande inte går att se några tecken på svaghet i den amerikanska ekonomin.

“Den amerikanska ekonomin har trotsat alla typer av prognoser om att den skulle försvagas, verkligen under de senaste tre åren, och det har varit anmärkningsvärt att se../../..om och om igen när folk tror att den kommer att försvagas. Så småningom kommer den att göra det, men vi ser inga tecken på det nu", sade han.

Om tullarna uppgav Powell att de är en oundviklig kostnad för bolag och konsumenter, och de kommer i någon form att föras över vidare på de sistnämnda.

Han nämnde vidare att tullarnas påverkan på inflationen håller fortfarande på att utvecklas.

"Det tar lite tid för tullar att slå igenom i distributionskedjan till slutkonsumenten. Ett bra exempel på detta är varor som säljs hos återförsäljare idag och som kan ha importerats för flera månader sedan, innan tullarna infördes. Så vi börjar se vissa effekter, och vi förväntar oss att se mer av dem under de kommande månaderna", sade han.

Inför räntebeslutet hade USA:s president Donald Trump återigen gått ut och kritiserat Fed för att inte vilja sänka styrräntan. “Vi har en dum person (syftandes på Powell), så det lär troligen inte bli någon räntesänkning”, sade Trump som själv valde Powell till Fed-chef under sin första mandatperiod.

Powell har inte valt att kommentera Trumps utspel och Feds beslut att lämna räntan oförändrad beror på att man ser tullarna kunna höja inflationen under de närmaste månaderna.

“Alla som jag känner förutspår en meningsfull ökning av inflationen under de kommande månaderna till följd av tullarna, eftersom någon måste betala för tullarna”, sade Powell.
Börsvärldens nyhetsbrev