Novo Nordisk ingår miljardavtal med bioteknikbolaget Septerna
Danska läkemedelsbolaget Novo Nordisk ingår avtal med det amerikanska bioteknikbolaget Septerna. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Bolagen kommer att samarbeta för att upptäcka, utveckla och kommersialisera orala småmolekylära läkemedel för fetma, typ 2-diabetes och andra kardiometabola sjukdomar.
Enligt avtalets villkor är Septerna berättigade att erhålla 2,2 miljarder dollar från Novo Nordisk i form av en initial betalning samt milstolpsbetalningar för forskning, utveckling och kommersiella milstolpsbetalningar.
Detta inkluderar mer än 200 miljoner dollar i initiala och kortsiktiga milstolpsbetalningar. Septerna är också berättigade att erhålla royalties på den globala nettoförsäljningen av marknadsförda produkter. Novo Nordisk kommer att täcka alla forsknings- och utvecklingskostnader för partnerprogrammet inom ramen för samarbetet.