Bra Snack: AI mot penningtvätt, marknadsläge, småbolag och supercykler
Bildkälla: Stockfoto

Bra Snack: AI mot penningtvätt, marknadsläge, småbolag och supercykler

Poddserie I det senaste avsnittet av Bra Snack från Börsvärlden tar Joakim Erlandson och Börsvärldens finansanalytiker Daniel Aspelin ett brett grepp om marknadsläget – från geopolitik till investeringsstrategier och framtidsspaningar.

Vi börjar i AI-vågen, där vi diskuterar varför tekniken fortfarande används för lite i kampen mot penningtvätt – och hur det kan förändras.

Det blir som vanligt också en genomgång av marknadsläget: USA:s tullpolitik, Trump-effekten, vikande turism, tomma hamnar – och varför rapportperioden både oroar och överraskar.

Daniel djupdyker dessutom i Yale-modellen och hur en privatportfölj kan byggas upp med rätt blandning av tillgångsslag. Självklart är även veckans Bubbel eller Bekymmer med.

Lyssna på Bra Snack! på Spotify, Apple Podcasts eller där poddar finns.

Spotify

Poddtoppen

Börsvärldens nyhetsbrev