I SAMARBETE MED ACTIC Porträtt av en person i Actic-kläder framför bakgrund med börsgrafer, mikrofon och texten 'BRA Snack!' – ett poddavsnitt från Börsvärlden med Actic i fokus.
Bildkälla: Stockfoto

Niklas Johansson i Bra Snack! – Actics nya kurs mot tillväxt och folkhälsa

podd I ett nytt avsnitt av intervjupodden Bra Snack! från Börsvärlden berättar Niklas Johansson, vd på Actic Group, om hur bolaget kombinerar affärsmannaskap med ett tydligt samhällsuppdrag. Strategin framåt bygger på lokala träningskluster, fler samarbeten med kommuner och ett förstärkt fokus på medlemsupplevelsen.

Actic är ett välkänt namn inom träning och hälsa, med drygt 60 000 medlemmar i Sverige och Norge. I podden Bra Snack1 delar vd Niklas Johansson med sig av både sin personliga resa och bolagets framtid.
Han talar om ledarskap byggt på förtroende, investeringar i befintliga anläggningar – och om klustermodellen där flera anläggningar i ett område skapar ett samlat och starkt träningsutbud.

 

"Det är viktigt att träningen är nära där man bor och jobbar – och att man känner sig sedd varje gång man kliver in"
- Niklas Johansson

 

Ett annat fokusområde är simhallar och skolsim. Sverige har idag ett växande problem med låg simkunnighet, något Actic arbetar aktivt med tillsammans med kommunerna.

Ekonomiskt har Actic tagit kliv. Skuldsättningen har sänkts rejält, och bolaget har reviderat sina mål.

– Vi ska växa med 7 procent årligen, uppnå 15 procents rörelsemarginal och få ner skuldsättningen till 2,5 gånger EBITDA, säger Niklas.

Lär känna Actic Group som bolag och potentiell investering genom att lyssna på intervjun här:

Spotify

Poddtoppen

Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med Actic. Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.

Börsvärldens nyhetsbrev