SKAGEN m2 ökade 1,77 procent i juni - Europa och Skandinavien i topp
Bildkälla: Stockfoto

SKAGEN m2 ökade 1,77 procent i juni - Europa och Skandinavien i topp

Fonden SKAGEN m2 steg 1,77 procent i juni, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 0,96 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 1,82 procent och är därmed bättre än index som har minskat 7,96 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Michael Gobitschek och Anne Line Kristensen.

Inledningsvis uppger förvaltarna att de europeiska och skandinaviska innehaven drev avkastningen under det andra kvartalet, där norska Public Property Invest (PPI) var främsta bidragsgivare.

PPI genomförde flera transaktioner, bland annat ett uppmärksammat förvärv av tillgångar från Aker Property Group. Transaktionen, där betalningen var strukturerad som en blandning av kontanter och aktier, resulterade i att Aker Property Group fick 24,6 procent av aktierna i PPI och blev därmed bolagets näst största aktieägare.

Andra starka innehav var svenska Intea, som stärktes av nyemission och tillväxtinitiativ, samt amerikanska Digitalbridge, vars aktie rusade på rykten om en potentiell uppköpsaffär.

Även belgiska Aedifica utvecklades väl efter att ha annonserat en fusion med Cofinimmo.

Största negativa bidragsgivare var amerikanska innehav: Americold, Independence Realty Trust och UMH.

Americold pressades av överkapacitet och tulloro men bedöms fortsatt ha långsiktig potential.

Independence Realty påverkades av en svagare hyresmarknad men har bibehållen helårsguidning.

Fonden påminner om att sektorn erbjuder starka kassaflöden och attraktiva värderingar, med ett fortsatt stödjande ränteläge. Transaktionsaktiviteten ökar, och utbudsöverskott börjar successivt absorberas tack vare lågt nybyggande.

Förvaltarna lyfter att man är överviktad i strukturellt attraktiva segment som digital infrastruktur, sociala fastigheter, bostäder och logistik.

Balansräkningarna är starka och bolagen väl positionerade för att gynnas av den vändande konjunkturen inom fastighetsmarknaden.

De största innehaven i fonden var per utgången av månaden CTP, Catena och Digitalbridge Group med portföljvikterna 6,3, 5,5 respektive 5,0 procent.


Skagen m2, %juni, 2025
Fond MM, förändring i procent1,77
Index MM, förändring i procent0,96
Fond i år, förändring i procent-1,82
Index i år, förändring i procent-7,96
Börsvärldens nyhetsbrev