Serieförvärvaren Pamica tar nytt steg mot börsnotering - Di
Bildkälla: Stockfoto

Serieförvärvaren Pamica tar nytt steg mot börsnotering - Di

Serieförvärvaren Pamica har tagit ytterligare ett steg mot en möjlig börsnotering. Vid en extrastämma fick styrelsen mandat att genomföra en kapitalanskaffning och ägarspridning på upp till 30 procent av bolaget. Det rapporterar Dagens industri med hänvisning till en stämmokommuniké.

Bemyndigandet gäller till den 30 november och ska användas som en förberedelse för en eventuell notering av bolagets aktier.

Pamica uppgav i halvårsrapporten att bolaget aktivt utvärderar möjligheterna till en börsintroduktion och arbetar med förberedelser. Någon närmare tidsplan har ännu inte presenterats.

Under de senaste tolv månaderna omsatte Pamica 5,4 miljarder kronor, med en organisk tillväxt på 19 procent och en justerad ebita-marginal på 9,5 procent. Koncernen består av 16 svenska företagsgrupper inom industri och tjänster. Vd är Joacim Lindoff, tidigare vd för börsnoterade medicinteknikbolaget Arjo.
Börsvärldens nyhetsbrev