Analyshusen: Räntehöjningar kommer närmare
Bildkälla: Stockfoto

Analyshusen: Räntehöjningar kommer närmare

Riksbankens beslut att lämna styrräntan oförändrad var väntat, men stigande energipriser och en svagare krona ökar sannolikheten för kommande höjningar. Samtidigt ses dagens besked som positivt för hushållen och bostadsmarknaden. Det framgår av kommentarer från banker och mäklare.

Nordea räknar med att räntan höjs till 2,00 procent i november. Banken räknar därefter med oförändrad ränta i december och ytterligare en höjning till 2,25 procent i februari nästa år, vilket väntas bli räntetoppen.

Nordea pekar på högre globala kostnader, stigande energipriser, en svagare krona och en starkare svensk ekonomi än väntat som faktorer bakom ett kommande högre inflationstryck.

Riskerna ligger enligt Nordea mot tidigare och fler räntehöjningar. Banken ser en möjlighet att styrräntan når 2,25 procent redan i december och att den kan stiga över den nivån nästa år.

Även Swedbank delar Nordeas bild kring förväntade räntehöjningar på 0,25 procent i november respektive februari.

"Dessutom fortsätter räntebanan att stiga med en topp på 2,43 procent under första kvartalet 2028, vilket är högre än de 2,25 procent som markerar mittpunkten i Riksbankens uppskattade intervall för den neutrala räntan, innan den sjunker till 2,35 procent under tredje kvartalet 2029. Detta innebär nästan tre höjningar framöver, vilket utgör en viss uppåtrisk för vår prognos om endast två höjningar (november och februari)", tillägger banken.

Nätmäklaren Nordnet bedömer att inflationsprognoserna sannolikt kommer att justeras upp och att hushållen bör räkna med högre räntor framöver. Samtidigt anses risken för en ny inflationsspiral vara begränsad, vilket talar emot en alltför snabb åtstramning.

"Om Riksbanken skulle strama åt för tidigt riskerar det att skada den återhämtning vi sett i konsumtionen och till viss del även på arbetsmarknaden. Det talar emot att Riksbanken kommer att överreagera på den senaste tidens energi- och kronrörelser, utan snarare ha lite is i magen", säger Nordnets sparekonom Carl-Henrik Söderberg.

Fastighetsbyrån beskriver den oförändrade räntan som positiv för bostadskonsumenterna och bedömer att den ger stöd åt årets återhämtning på bostadsmarknaden. Samtidigt konstaterar mäklarföretaget att en räntehöjning har kommit närmare och kan dämpa efterfrågan under hösten.

Trots risken för högre räntor framöver bedömer Fastighetsbyrån att det finns goda förutsättningar för återhämtningen på bostadsmarknaden att fortsätta, efter att antalet bostadsaffärer ökat under 2026.

Lannebos uppfattning är att räntan framöver kan behöva höjas mer än vad Riksbankens nuvarande räntebana indikerar. Lannebos räntechef Lars Kristian Feste konstaterar att Riksbankens räntebana pekar mot knappt tre höjningar fram till slutet av nästa år, medan marknaden enligt Lannebo prissätter omkring fem.

Lannebo pekar bland annat på att inflationen i euroområdet är betydligt högre än i Sverige och bedömer att Riksbanken framöver kan behöva revidera upp både inflationsprognosen och räntebanan.
Börsvärldens nyhetsbrev