EIB stöttar svenskt biotechbolag inför möjlig börsnotering
Bildkälla: Stockfoto

EIB stöttar svenskt biotechbolag inför möjlig börsnotering

EIB har ingått sitt första avtal för att hjälpa ett tillväxtbolag inför en möjlig börsnotering. Det skriver Europeiska investeringsbanken på sin hemsida.

Stödet ges till det svenska bioteknikbolaget Anocca i Södertälje, som utvecklar T-cellsbaserade immunterapier mot cancer.

Rådgivningen ska stärka bolagsstyrning, interna processer och rapportering för att möta investerares krav. Satsningen sker inom InvestEU med avsikt att förbättra tillgången till Europas kapitalmarknader. Rådgivningen pågår under 2026, samtidigt som Anocca utvärderar alternativ för en möjlig framtida börsnotering i Europa, framgår det vidare. Bland investerare i Anocca finns bland andra Mellby Gård, AMF och H&M-familjens Ramsbuy Invest.
Börsvärldens nyhetsbrev