Navigo Invest överväger förslag för att hantera skuld till preferensaktieägare
Bildkälla: Stockfoto

Navigo Invest överväger förslag för att hantera skuld till preferensaktieägare

Investmentbolaget Navigo Invest sonderar intresset för ett förslag som syftar till att reglera den ackumulerade, ej utbetalda utdelningen på preferensaktier till preferensaktieägarna samt stärka bolagets kapitalstruktur och öka den finansiella handlingsfriheten. Det framgår av ett pressmeddelande.

Förslaget skulle innebära att bolaget, under förutsättning att tillräckliga teckningsåtaganden från preferensaktieägare erhålls, på en bolagsstämma beslutar om utdelning av det innestående
beloppet, som per den 30 september 2025 uppgår till totalt 49,6 miljoner kronor eller 31 kronor per preferensaktie.

Utdelningsbeslutet skapar då en fordran på bolaget för preferensaktieägarna, vilken de som ingått teckningsåtagande därefter kvittar mot nyemitterade preferensaktier i en riktad kvittningsemission. Preferensaktieägare som inte deltar i kvittningsemissionen erhåller utdelningen i kontanter efter beslut och fastställda avstämnings- och utbetalningsdag.

Efter att ha övervägt flera handlingsalternativ föreslår styrelsen en process där samtliga nödvändiga beslut hanteras på årsstämman som äger rum den 12 maj 2026.
Börsvärldens nyhetsbrev