Sju aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen
Bildkälla: Stockfoto

Sju aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen

Hittills i dag har det bjudits på sju nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.25.

AktieNytt 52-veckorshögstaFöregående 52-veckorshögstaFöregående datum
Academedia112,20111,002026-10-15
Avarda220,00218,002026-10-15
Getinge B261,00259,702026-10-15
Indutrade272,20269,602026-10-15
Medicover B270,50269,502026-10-15
Scandic Hotels Group99,7099,452026-10-15
Sectra B322,00317,602026-10-12
Källa: Factset
Börsvärldens nyhetsbrev