SLP ökar förvaltningsresultatet
Bildkälla: Stockfoto

SLP ökar förvaltningsresultatet

Logistikfastighetsbolaget SLP, Swedish Logistic Property, redovisar ökade hyresintäkter och ett högre förvaltningsresultat under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år.

Hyresintäkterna uppgick till 313 miljoner kronor (255), en ökning med 22,7 procent mot föregående år.

Nettouthyrningen uppgick till 4,2 miljoner kronor (0,9).

Driftsnettot uppgick till 283 miljoner kronor (229), en ökning med 23,6 procent.

Förvaltningsresultatet uppgick till 188 miljoner kronor (151), en ökning med 24,5 procent.

Värdeförändringarna på förvaltningsfastigheter uppgick till 150 miljoner kronor (15). Värdeförändringarna på derivat uppgick till 101 miljoner kronor (29).

Resultatet före skatt var 439 miljoner kronor (195).

Resultatet efter skatt blev 338 miljoner kronor (151), och per aktie 1,20 kronor (0,58).

Vd Filip Persson beskriver det tredje kvartalet som starkt, med positiv nettouthyrning, hög aktivitet inom projektverksamheten och flera fastighetsförvärv på strategiska logistiklägen.

Bolaget förvärvade fastigheter för 587 miljoner kronor under kvartalet, däribland en logistikterminal i Göteborg genom en sale and leaseback-affär med DSV.

Enligt Persson är efterfrågan på logistiklokaler fortsatt god trots det osäkra omvärldsläget. Bolaget ser ingen tydlig negativ påverkan på hyresgästernas vilja att fatta tillväxtbeslut.

SLP har fyra större pågående byggprojekt om sammanlagt cirka 79 000 kvadratmeter, med investeringar på närmare 700 miljoner kronor. Projekten väntas generera ett ökat driftsnetto om cirka 50 miljoner kronor under slutet av 2027.

Nyckeltal, MkrQ3 2026Q3 2025Förändring år för år
Hyresintäkter313255+22,7%
Driftsnetto283229+23,6%
Förvaltningsresultat188151+24,5%
Värdeförändringar fastigheter15015+900,0%
Värdeförändringar derivat10129+248,3%
Resultat före skatt439195+125,1%
Nettoresultat338151+123,8%
Resultat per aktie, kronor1,200,58+106,9%
Nettouthyrning4,20,9+366,7%
Börsvärldens nyhetsbrev