Första patienten doserad i Cantargias fas 2-studie inom lungcancer
Bildkälla: Stockfoto

Första patienten doserad i Cantargias fas 2-studie inom lungcancer

Forskningsbolaget Cantargia meddelar att den första patienten har doserats i en fas 2-studie med läkemedelskandidaten nadunolimab. Det framgår av ett pressmeddelande.

Studien omfattar upp till 59 nuvarande eller tidigare rökare med multifokala högrisk-lungnoduler, en patientgrupp med förhöjd risk att utveckla lungcancer. Studien är ett prövarlett initiativ som genomförs i samarbete med forskare vid Mount Sinai Tisch Cancer Center i New York.

"Med utgångspunkt i de spännande kliniska resultaten som genererats hos patienter med solida tumörer och starka prekliniska data, ser vi fram emot att testa nadunolimab som förebyggande behandling av högriskpatienter", kommenterar Cantargias vd Hilde Steineger.
Börsvärldens nyhetsbrev