Nätmäklaren Nordnet lanserar idag ett valutakonto på investeringssparkonto.
ANNONS
Det innebär att kunder kan ha kontantsaldo i sex olika valutor på sitt ISK, vilket innebär att de inte behöver göra en valutaväxling vid varje affär som görs i utländska aktier.
- För knappt en månad sedan lanserade vi förhandel i amerikanska aktier, och vi fortsätter nu att utveckla vårt erbjudande för de aktieintresserade spararna. Med ett eller flera valutakonton kopplade till sitt ISK får spararna ökad kontroll och flexibilitet, samt lägre transaktionskostnader vid handel med utländska aktier, säger Gabrielle Hagman, Sverigechef på Nordnet.
Tjänsten riktar sig till aktiva och aktieintresserade sparare och syftar till att minska valutaväxlingskostnader vid handel i utländska aktier. Istället för automatisk växling vid varje affär kan kunderna nu själva välja när växling ska ske. Växlingspåslaget är 0,075 procent och det är kostnadsfritt att inneha valutakonton.
Tjänsten erbjuds till kunder som ingår i något av segmenten Private Banking eller Active Trader.