ABB uppges överväga försäljning av Robotics som alternativ till avknoppning - BN
Kraft- och automationsbolaget ABB utvärderar en försäljning av divisionen Robotics som ett alternativ till den huvudsakliga planen om en avknoppning. Det uppger källor till Bloomberg News.
ANNONS
ABB uppges vara nära att utse rådgivare för en försäljning såväl som notering av verksamheten.
Värderingen av Robotics-divisionen kan landa på cirka 3,5 miljarder dollar, motsvarande 34,3 miljarder kronor, vilket är i linje med analytikernas förväntningar, men också uppgå till potentiellt 5 miljarder dollar, enligt källorna. De tillägger att ifall ABB väljer en försäljning av Robotics, kan det leda till ett intresse från aktörer inom private equity.
ABB har kommenterat uppgifterna till Bloomberg: ”Om ABB skulle bli kontaktat är det verkställande utskottets och styrelsens plikt att noggrant utvärdera alla förslag. Vi tror dock att en avknoppning är det bästa alternativet för att optimera respektive bolagets förmåga att skapa kundvärde”, skriver ABB i ett skriftligt svar via mejl.