Lannebo Fastighetsfond ökade 2,5 procent i februari - adderade Logistea till portföljen
Bildkälla: Stockfoto

Lannebo Fastighetsfond ökade 2,5 procent i februari - adderade Logistea till portföljen

Fonden Lannebo Fastighetsfond A SEK steg 2,5 procent i februari, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som steg 2,9 procent. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 1,7 procent och är därmed sämre än index som har ökat 1,8 procent. Det framgår av en månadsrapport från förvaltarduon bestående av Philip Hallberg och Tobias Kaj.

Inledningsvis skriver förvaltarna att den svenska femårsräntan sjönk med 20 punkter till strax under 2,3 procent under månaden. Marknaden präglades även av rapporteringssäsongen för det fjärde kvartalet, där fastighetssektorn redovisade en tillväxt i förvaltningsresultatet om drygt 12 procent.

Det råder dock stora skillnader inom sektorn, där bolag med exponering mot lager, lätt industri och logistik uppvisade den starkaste tillväxten. Samtidigt tyngdes kontorsbolagen av låg efterfrågan och tvåsiffriga vakanstal i Stockholm.

Bland fondens enskilda innehav utvecklades Intea starkast med en uppgång om 18 procent, följt av Diös och Castellum. Svagast utveckling hade Eastnine som sjönk med 5 procent.

Gällande portföljaktiviteten tog fonden in Logistea som ett nytt innehav. Bolaget fokuserar på högavkastande fastigheter, primärt i Norden.

"Vår bedömning är att bolaget har goda förutsättningar att fortsätta växa förvaltningsresultatet per aktie genom både organisk tillväxt och förvärv, samtidigt som den långa hyresdurationen i portföljen reducerar den operationella risken", skriver förvaltarna.

Till följd av nettoutflöden under månaden tvingades fonden därtill sälja aktier i 19 av sina 21 innehav. De största försäljningarna gjordes i Klarabo, Intea och Balder.

Framåt bedömer förvaltarna att mönstret med stark tillväxt i bolag med högavkastande fastigheter och svagare utveckling för kontorsbolag kommer att bestå. Fastighetssektorn uppges även värderas till den lägsta vinstmultipeln på tio år.

Vid månadsskiftet var fondens tre största innehav Np3 Fastigheter, Sagax och Balder med portföljvikter om 8,9, 8,3 respektive 8,1 procent.

Lannebo Fastighetsfond A SEK, %februari, 2026
Fond MM, förändring i procent2,5
Index MM, förändring i procent2,9
Fond i år, förändring i procent1,7
Index i år, förändring i procent1,8
Börsvärldens nyhetsbrev