Vitrolife omsatte mer än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Vitrolife omsatte mer än väntat

Medicinteknikbolaget Vitrolife redovisar en omsättning som var högre än väntat under tredje kvartalet.

Omsättningen steg 5,9 procent till 884 miljoner kronor (835). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 854. Den organiska försäljningstillväxten var 4 procent (3).

Bruttomarginalen ökade till 59,2 procent (58,9).

Ebitda-resultatet blev 279 miljoner kronor (253), väntat 274, med en ebitda-marginal på 31,6 procent (30,3).

Resultatet efter skatt blev 124 miljoner kronor (102).

Resultat per aktie uppgick till 0,94 kronor (0,75).

Vd Bronwyn Brophy O'Connor lyfter fram en stark utveckling inom Technologies, där den organiska tillväxten uppgick till 21 procent. Tillväxten drevs av ökad försäljning och användning av EmbryoScope. Genetics växte med 5 procent och Consumables med 1 procent, exklusive avvecklad verksamhet.

Regionalt var utvecklingen starkast i EMEA, med en organisk tillväxt på 11 procent. Americas växte med 5 procent och APAC med 2 procent.

Bolaget räknar med att tillväxten inom Consumables återgår till mer normala nivåer under fjärde kvartalet.

Omstruktureringsprogrammet löper enligt plan och har medfört en personalminskning på 8 procent.

Vitrolife, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning8848543,5%8355,9%
Organisk försäljningstillväxt, procent42,373,9%333,3%
Ebitda2792741,8%25310,3%
Ebitda-marginal31,6%32,1%30,3%
Nettoresultat12410221,6%
Resultat per aktie, kronor0,940,7525,3%
Konsensusdata från Modular Finance
Börsvärldens nyhetsbrev