Mat, dryck Den 11 februari öppnar Slussporten – en av årets mest uppmärksammade krogöppningar. Restaurangen är en av Nobis Restaurant Divisions största satsningar på många år, med ambitionen att bli en självklar framtida kroginstitution. Intresset har varit stort redan innan öppning, och förhandsbokningen har mötts av ett massivt tryck.
”När vi igår kväll släppte förhandsbokningen till dem som skrivit upp sig blev trycket så högt att bokningssystemet gav upp för en stund. Inte optimalt – men ett tydligt tecken på det stora intresset för Slussporten och det som håller på att ta form. Vår ambition är att skapa en plats man vill komma tillbaka till, om och om igen. En restaurang med hjärta, värme och smaker som känns – mitt i rörelsen vid Slussen”, säger Maximilian Catenacci, Vice VD, Nobis Restaurant Division.

I köket speglas det nya Slussen – en plats i ständig rörelse där världens smaker möts. Menyn förändras med säsongerna och formas av det som händer just nu, både nära och längre bort. Under ledning av kökschef Jacob Davidsson tar matlagningen sin utgångspunkt i det svenska köket, med klassiska tekniker och respekt för råvaran som grund. Smaken sätts alltid i första rummet, där det välbekanta får ta nya vägar och det nya kliver in med självklarhet.
Även i baren suddas gränserna mellan välbekant och nytt ut. Det nordiska finns när det känns rätt – men aldrig av plikt. Lokala råvaror kombineras med influenser plockade längs vägen. Cocktails testas, skakas och skruvas till, drivna av nyfikenhet, hantverk och magkänsla.
Slussporten rymmer 95 sittplatser i matsalen och 76 platser i baren. Under våren öppnar även uteserveringen vid Vattentorget, med 125 platser och utsikt över förbipasserande båtar – en möjlighet att uppleva Stockholm från första parkett.
LÄS MER