JP Morgan ser ytterligare uppgång i kopparpriset
Bildkälla: Stockfoto

JP Morgan ser ytterligare uppgång i kopparpriset

Investmentbanken JP Morgan uppger att störningarna vid den stora koppargruvan Grasberg är större än väntat och att detta kommer att leda till en betydande åtstramning på kopparmarknaden under de kommande kvartalen. Under gårdagen förklarade Freeport McMoRan force majeure för den indonesiska gruvan som drabbades av ett jordskred i början av september.

”Denna utbudsdrivna åtstramning gör att vi nu är optimistiska om kopparpriserna under de kommande sex månaderna och vi ser nu LME-priserna ligga på i genomsnitt 11 000 dollar per ton under fjärde kvartalet 2025 innan de stiger ytterligare till i genomsnitt 11 250 dollar per ton under första kvartalet 2026”, skriver JP Morgan i en analys som Bloomberg tagit del av.

Under gårdagen steg kopparpriset (3-mån) med 3,6 procent till 10 337 dollar. Idag stiger priset ytterligare med omkring 0,9 procent till 10 428 dollar.

Flera av de europeiska gruvbolagen fortsätter uppåt idag, bland annat ökar Rio Tinto 2,7 procent, Glencore 1,6 procent och Boliden 1,9 procent.
Börsvärldens nyhetsbrev