Dcap PE lägger uppköpsbud på Motion Display, budpremie på 40 procent
Bildkälla: Stockfoto

Dcap PE lägger uppköpsbud på Motion Display, budpremie på 40 procent

Dahlgren Capital Private Equity, Dcap PE, lägger genom dotterbolaget Dcap Bidco 1 ett uppköpsbud på samtliga aktier i displaybolaget Motion Display. Det framgår av ett pressmeddelande.

Erbjudandet markerar starten på Dcap PE:s långsiktiga strategi: att identifiera och utveckla mindre, nordiska kvalitetsbolag med starka fundamenta, men där börsen inte längre är den bästa plattformen för fortsatt tillväxt.

– Vår mission är att fylla det växande tomrummet i den nordiska private equity-marknaden. Vi fokuserar på välskötta bolag med potential som gått under radarn på börsen – men som kan blomstra i en privatägdmiljö. Vi går in med kapital, erfarenhet och ett tydligt fokus på förändring – vi kallar oss ibland för ”vänliga aktivister”, vilket väl beskriver hur vi ser på vår roll som ägare, säger Gustaf Karling, Managing Partner på Dcap PE.

Om uppköpet av Motion Display säger han:

– Motion Display är ett välpositionerat bolag med stark kundbas och ett tydligt ledarskap inom premiumdisplayer för butik. Bolaget har dock påverkats negativt av externa faktorer utanför sin kontroll. Vi ser stor potential att frigöra värden genom ett mer långsiktigt och flexibelt ägande. Som privat bolag får Motion Display rätt förutsättningar att fokusera på innovation, kommersialisering och tillväxt.

Dcap Bidco erbjuder som betalning för varje aktie i Motion Display antingen 70 öre per aktie kontant eller ett aktievederlag om en stamaktie i Dcap Bidco.

Erbjudandet innebär, baserat på kontantvederlaget, att samtliga utestående aktier i Motion Display värderas till 14,5 miljoner kronor. Kontantbudet innebär en budpremie på 40 procent jämfört med aktiens stängningskurs på 50 öre på Spotlight Stock Market den 3 juni.

Aktieägarna Erik Danielsson, grundare och tillika tidigare styrelseordförande i Motion Display, Dahlgren Capital Private Equity, som äger samtliga aktier i Dcap Bidco, Setune Assets, Anders Lundmark, Euro China Capital, Richard Danielsson, Mattias Wachtmeister och Magnus Lundberg, vilka tillsammans kontrollerar 56 procent av kapitalet och rösterna i Motion Display har, oåterkalleligen förbundit sig att acceptera erbjudandet.

Budgivaren äger när budet läggs 3 miljoner aktier, vilket motsvarar 14,51 procent av kapitalet och rösterna i Motion Display.

Acceptfristen i erbjudandet förväntas löpa från 25 juni till 23 juli. Likviddag beräknas infalla den 5 augusti, under förutsättning att apportemissionen till de aktieägare i Motion Display som valt aktievederlaget registrerats hos Bolagsverket och att villkoren för erbjudandets fullföljande dessförinnan uppfyllts eller frånfallits
Börsvärldens nyhetsbrev