Barclays räknar med två räntehöjningar från Fed - första i december
Bildkälla: Stockfoto

Barclays räknar med två räntehöjningar från Fed - första i december

Storbanken Barclays räknar med att den amerikanska centralbanken Federal Reserve lämnar styrräntan oförändrad vid veckans räntemöte, men följer upp med höjningar i december och januari. Det framgår av en analys från banken.

Enligt Barclays väntas Fed signalera en fortsatt stram penningpolitisk hållning trots att bostadsmarknaden visar tydliga svaghetstecken. Antalet påbörjade bostadsbyggen föll med 5,2 procent i september jämfört med föregående månad, samtidigt som NAHB:s förtroendeindex för bostadsbyggare sjönk till den lägsta nivån sedan 2012.

Samtidigt pekar starka preliminära inköpschefsindex på fortsatt god aktivitet i den amerikanska ekonomin. De finansiella förhållandena har också varit relativt stabila, där lägre obligationsräntor motverkat effekterna av börsoro kopplad till finansieringen av investeringar i artificiell intelligens.

Barclays bedömer att Feds väntade räntepaus i oktober främst beror på tidigare signalering och hänsyn till tidpunkten för det amerikanska mellanårsvalet. Banken tror inte att den senaste tidens marknadsvolatilitet förändrar centralbankens grundläggande bedömning av ekonomin.
Börsvärldens nyhetsbrev