Avanzas fondsparare lämnar Europa - köper globalt och tech
Bildkälla: Stockfoto

Avanzas fondsparare lämnar Europa - köper globalt och tech

Nätmäklaren Avanzas fondsparare nettoköpte främst globalfonder, teknikfonder och tillväxtmarknadsfonder i maj, medan Europafonder återfanns på säljtoppen för första gången sedan det amerikanska valet i november 2024. Det framgår av statistik från bolaget.

"Trenden med nettoköp av globalfonder och teknikfonder har fortsatt in i maj, i takt med att de amerikanska börserna stigit kraftigt med teknikbolag i förarsätet", säger Avanzas börsstrateg Elin Benjaminsson.

Även blandfonder och företagsobligationsfonder hörde till de mest köpta fonderna, vilket enligt Avanza tyder på att spararna fortsatt vill balansera risken i portföljerna.

På säljsidan återfinns omnämnda Europafonder, som varit ett starkt köptema efter Trumps återkomst som president, men också småbolagsfonder och fastighetsfonder.

"Småbolagsfonder och fastighetsfonder befinner sig återigen i säljtoppen trots att maj varit en positiv månad avkastningsmässigt. Tålamodet eller optimismen om framtiden finns helt enkelt inte riktigt där, utan spararna väljer att fortsätta sälja till fördel för annat", säger Elin Benjaminsson.

Mest nettoköptaMest nettosålda
GlobalfonderÄdelmetallfonder
TeknikfonderInvestmentbolagsfonder
TillväxtmarknadsfonderSmåbolagsfonder
FöretagsobligationsfonderEuropafonder
BlandfonderFastighetsfonder
Börsvärldens nyhetsbrev