Avanza-aktien kan vara intressant för börsoptimister - Di
I närtid kommer aktiekursen i Avanza att styras av börsutvecklingen och för börsoptimismen kan det vara läge att plocka in nätmäklaren i portföljen - med stöd av en låg värdering. Det skriver Dagens industri i en analys.
ANNONS
I tredje kvartalet ökade bolaget nettovinsten med 18 procent till 588 miljoner kronor, jämfört med samma kvartal i fjol. Courtageintäkterna minskade 25 procent till 162 miljoner kronor och valutanettot för när kunder köper utländska aktier krympte 11 procent till 71 miljoner kronor. De mer stabila fondprovisionerna ökade 9 procent till 153 miljoner kronor.
Banken har som policy att dela ut 70 procent av vinsten. Baserat på årets förväntade vinst beräknas utdelningen landa på 9 kronor, motsvarande en direktavkastning på 4,8 procent.
"Börsoptimister kan med fördel plocka upp aktien nu, med stöd av den låga värderingen", konkluderar Di, som pekar på att aktien värderas till p/e 15 för årets förväntade vinst.