Affärsvärlden ser köpläge i pressat Adtraction
Bildkälla: Stockfoto

Affärsvärlden ser köpläge i pressat Adtraction

Tillväxten har bromsat in, AI-hotet växer och regleringsrisken skaver, men Affärsvärlden ser ändå tydlig uppsida i annonsnätverket Adtraction.

I en ny analys upprepar tidningen sitt köpråd och slår fast att marknaden överreagerar på utmaningarna i det digitala annonsbolaget.

Affärsvärlden pekar på att tillväxtproblemen framför allt är konjunkturella och tillfälliga, snarare än strukturella.

Samtidigt lyfter man fram stark kostnadskontroll, grundarnas aktiva ägande och en historik av lönsam expansion som tydliga styrkor.

På längre sikt ser tidningen visserligen risker kopplade till skärpta regler kring datalagring och AI-modellernas påverkan på söktrafik.

Tidningen anser dock att mycket negativt redan är inprisat i aktien och ser över 40 procents uppsida på några års sikt. Den låga värderingen om cirka 6 gånger rörelsevinsten beskrivs sammantaget som attraktiv i förhållande till potentialen.
Börsvärldens nyhetsbrev