Göteborgs Hamn satte förra året ett rekord i antalet hanterade containrar, enligt ett pressmeddelande.
ANNONS
Utfallet blev 914 000 containrar, enligt måttet TEU, vilket motsvarar en ökning på tre procent jämfört med 2022 och är 16 000 fler containrar från tidigare rekordåret 2012.
Bakgrunden till den starka prestationen är att basindustrin, särskilt då skogsindustrin, gått fortsatt starkt. “Här han den starka kronan sannolikt givit draghjälp”, säger vd Göran Eriksson till Dagens industri.
Ett annat skäl är att hamnen har vunnit marknadsandelar i Sverige. Man har gått från 47 till att hantera 53 procent av all containertrafik i landet.
Samtidigt har importvolymerna minskat, vilket tros bero på att svenskarna håller hårdare i plånboken. Men raset har mildrats under fjärde kvartalet till en nedgång på cirka 10 procent, mot 20 procent under första tre kvartalen av 2023.