EU-länder stöder nej till Selektope – I-Tech ser begränsad finansiell påverkan
EU medlemsländer har röstat för EU-kommissionens förslag att inte förnya godkännandet av bioteknikbolaget I-Techs antifoulingämne Selektope. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Beslutet är ännu inte formellt antaget. Efter ett slutligt beslut väntas en övergångsperiod på 180 dagar innan färger med Selektope inte längre får släppas ut på EU-marknaden.
I-Tech bedömer att de direkta finansiella konsekvenserna blir begränsade, eftersom EU står för cirka 4 procent av bolagets totala affär.
Enligt bolaget kommer omkring 95 procent av den globala handelsflottan fortsatt att kunna använda färger med Selektope vid ny- och ommålning. Godkännanden utanför EU påverkas inte.
I-Tech motsätter sig slutsatserna bakom beslutet och avser att fortsätta driva frågan i vetenskapliga, regulatoriska och rättsliga processer.