Safe at Sea ökar omsättning och vinst
Bildkälla: Stockfoto

Safe at Sea ökar omsättning och vinst

Sjösäkerhetsbolaget Safe at Sea redovisar ökad omsättning och förbättrat resultat i det tredje kvartalet.

Rörelsens intäkter steg till 4,3 miljoner kronor (3,3), medan rörelseresultatet före avskrivningar, ebitda, ökade till 1,4 miljoner kronor (0,5). Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1,3 miljoner kronor (0,4) och resultatet per aktie förbättrades till 0,05 kronor (0,02).

Bolaget framhåller att kvartalet präglades av hög produktionstakt och leverans av flera större projekt, vilket bidrog till det starka resultatet. Vd Kaj Lehtovaara uppger i rapporten att intresset från både civil och militär sektor fortsätter att öka, och att en första leverans till den brasilianska marknaden markerar ett genombrott i Sydamerika. Samtidigt har italienska kustbevakningen lämnat positiv återkoppling efter test av bolagets RescueRunner-system.

"När vi blickar framåt ser intresset från den militära sektorn alltjämt gynnsamt ut, och vi har pågående dialoger på flera fronter. Men som vi berättade vid föregående rapport ser vi att de militära upphandlingsorganisationerna fortsatt har en hög belastning. Det är ändå fortsatt positiv utveckling, även om upphandlingsprocesserna tar lite längre tid", uppger han.

Bolaget stärker också sin organisation givet utvecklingen.

För perioden januari–september ökade rörelsens intäkter till 16,8 miljoner kronor (12,0) och ebitda till 2,7 miljoner kronor (1,1). Resultatet efter finansiella poster steg till 2,2 miljoner kronor (0,9) och resultat per aktie till 0,08 kronor (0,03).

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Förändring
Rörelsens intäkter4,33,3+28,5 %
Ebitda1,40,5+196,6 %
Rörelseresultat1,30,5+189,3 %
Resultat efter finansiella poster1,30,4+193,7 %
Resultat per aktie, kr0,050,02+193,8 %
Soliditet66,6 %63,9 %
Kassalikviditet161,1 %92,7 %
Börsvärldens nyhetsbrev