Citigiro positionerar sig för att förvärva Intergiros tillgångar
(rättelse avser rubrik och ingress)
ANNONS
Citigiro positionerar sig nu för att förvärva investeringsbolaget Intergiros tillgångar ifall bolaget går i konkurs. Citigiro gör bedömningen att en konkurs för Intergiro är trolig baserat på information som lämnats av styrelse och ledning.
"Vi kan tyvärr konstatera att förhandlingar med ägare motsvarande cirka 75 procent av bolaget har strandat och att samtliga förslag från Citigiro, som hade räddat Intergiro från konkurs, har avslagits. Det står även klart att vissa av dessa ägare har sålt betydande innehav till en annan part, som inte heller förefaller engagera sig i bolagets befintliga problematik, utan i samförstånd med säljarna tycks inrikta sig på att tillgodogöra sig bolagets tillgångar, med potentiellt negativa konsekvenser för andra investerare och fordringsägare", heter det.
Parallellt med detta avser Citigiro att inom kort ansöka om en egen licens för att ge ut elektroniska pengar.
"Parallellt med detta arbete avser Citigiro att inom kort påbörja processen för att ansöka om en egen licens att utge elektroniska pengar. Detta steg är en naturlig del i vår långsiktiga strategi att bygga en hållbar och regulatoriskt robust plattform, frikopplad från tidigare ägarproblem och med fullt fokus på att återställa det värde som finns i den teknik och kompetens som byggts upp i Intergiro under åren".
Front Ventures är partner i investerarkonsortiumet Citigiro genom tidigare kommunicerad avyttring av aktier i Intergiro.