Konecranes jämförbara rörelseresultat högre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Konecranes jämförbara rörelseresultat högre än väntat

Finska verkstadsbolaget Konecranes redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Det jämförbara rörelseresultatet var samtidigt 3,5 procent högre än väntat.

Omsättningen steg 11,4 procent till 1 101,5 miljoner euro (988,7). Utfallet kan jämföras med Vara Researchs analytikerkonsensus som låg på 1 099.

Justerat ebitda-resultat uppgick till 198 miljoner euro (189,6), väntat 191, med en justerad ebitda-marginal på 18,0 procent (19,2).

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 172,2 miljoner euro (164,9), väntat 166, med en justerad ebita-marginal på 15,6 procent (16,7).

Rörelseresultatet blev 162,7 miljoner euro (153,6). Rörelsemarginalen var 14,8 procent (15,5).

Justerat rörelseresultat uppgick till 163,5 miljoner euro (156,2), väntat var 158, med en justerad rörelsemarginal på 14,8 procent (15,8).

Resultatet före skatt var 156,6 miljoner euro (137,5).

Resultatet efter skatt blev 119 miljoner euro (103,8).

Resultat per aktie uppgick till 0,50 euro (0,44).

Orderingången landade på 1 011,3 miljoner euro (1 148,6), vilket är 13,3 procent lägre än analytikerkonsensus.

Konecranes, MEURQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Orderingång1 011,31 166-13,3%1 148,6-12,0%
Nettoomsättning1 101,51 0990,2%988,711,4%
Justerat ebitda1981913,7%189,64,4%
Justerad ebitda-marginal18,0%17,4%19,2%
Justerat ebita172,21663,7%164,94,4%
Justerad ebita-marginal15,6%15,1%16,7%
Rörelseresultat162,7153,65,9%
Rörelsemarginal14,8%15,5%
Justerat rörelseresultat163,51583,5%156,24,7%
Justerad rörelsemarginal14,8%14,4%15,8%
Resultat före skatt156,6137,513,9%
Nettoresultat119103,814,6%
Resultat per aktie, EUR0,500,4413,6%
Konsensusdata från Vara Research
Börsvärldens nyhetsbrev