Sex aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen
Bildkälla: Stockfoto

Sex aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen

Hittills i dag har det bjudits på sex nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.22.

AktieNytt 52-veckorshögstaFöregående 52-veckorshögstaFöregående datum
Bulten72,4071,902026-10-20
Cloetta B58,7058,402026-07-30
Getinge B265,10262,502026-10-16
Inwido195,90194,302026-10-14
Scandi Standard187,00185,202026-10-20
Sectra B326,00324,402026-10-16
Källa: FactSet
Börsvärldens nyhetsbrev