Analysuppdateringar för Diös efter rapporten - SHB, Pareto och SB1 upprepar köp
Bildkälla: Stockfoto

Analysuppdateringar för Diös efter rapporten - SHB, Pareto och SB1 upprepar köp

En rad analyser har kommit in för fastighetsbolaget Diös efter kvartalsrapporten.

SB1 Markets höjer riktkursen till 93 kronor från 90 med upprepad köprekommendation.

"På nuvarande nivåer ser vi begränsad nedsida. Den främsta risken för utebliven kursuppgång är att bolagsspecifika åtgärder, som portföljrotation och förbättrad uthyrning, försenas eller inte får avsedd effekt", heter det.

Handelsbanken upprepar köp och riktkursen 92 kronor.

"Med en prognostiserad vinsttillväxt på 12 procent ser vi fortsatt omvärderingspotential. Vår riktkurs på 92 kronor står fast och innebär en substansrabatt på 12 procent och ett P/E‑tal omkring 13 gånger", skriver SHB.

Pareto höjer riktkursen till 82 kronor från 80 och upprepar köp. Bolaget anses ha levererat en stabil rapport för det fjärde kvartalet.

"Efter ett förhandsannonserat återköp av aktier, förväntad ökad uthyrningsgrad och positiva signaler om framtida projektstarter och fusioner och förvärv ser vi de kortsiktiga utsikterna som gynnsamma", skriver analyshuset.
Börsvärldens nyhetsbrev