Avanzas sparare köpte rapportförlorare i juli - Saab toppar säljlistan
Bildkälla: Stockfoto

Avanzas sparare köpte rapportförlorare i juli - Saab toppar säljlistan

Nätmäklaren Avanza Banks sparare har under juli köpt rapportförlorare och sålt rapportvinnare. Framför allt har det skett köp i Handelsbanken A, Ericsson och Betsson.

"Rapportsäsongen gör ett tydligt avtryck i aktiehandeln. 9 av de 10 mest nettoköpta aktierna har
släppt rapport i juli och endast två av dessa, Investor och AAK, gick upp på rapportdagen. Resterande backade och då har aktiespararna varit på hugget och köpt till vad de hoppas vara sommarrea", säger Philip Scholtzé, sparekonom på Avanza.

Bland de mest nettoköpta aktierna finns även danska läkemedelsjätten Novo Nordisk, som fallit kraftigt i juli. Aktien har tappat nästan halva sitt börsvärde i år.

"Tillväxten i årets både intäkter och vinst förväntas bli lägre än vad de tidigare kommunicerat, men aktiespararna chansar ändå på kursåterhämtning och köper. Det är en riskfylld strategi, man bör vara försiktig med stora kursrörelser", kommenterar Philip Scholtzé.

Under månaden sålde spararna främst Saab, Volvo och Sinch.

Mest köptaMest sålda
HandelsbankenSaab
EricssonVolvo
BetssonSinch
Atlas CopcoVolvo Car
InvestorEvolution
Novo NordiskRheinmetall
EQTSSAB
AAKI.A.R Systems
HexatronicBoliden
LifcoStrategy
Börsvärldens nyhetsbrev