Handelsbanken upprepar köp för Vimian - Tre av fyra divisioner gick bra
Bildkälla: Stockfoto

Handelsbanken upprepar köp för Vimian - Tre av fyra divisioner gick bra

Veterinärbolaget Vimian föll 14 procent efter rapporten för det andra kvartalet som kom in under förväntan samtidigt som vd:n fick lämna sin post omedelbart. Handelsbanken upprepar sin köp-rekommendation för djurhälsobolaget men sänker riktkursen till 50 kronor från tidigare 55 kronor.

Det justerade ebita-resultatet kom in 7 procent länge än konsensusprognosen för det andra kvartalet, främst till följd av svag utveckling inom ortopedi i USA.

"Marknaden är fortsatt svag, men jämförelsetalen blir lättare under det tredje kvartalet. Vi prognostiserar 2 respektive 4 procents organisk tillväxt under Q3-Q4 (tidigare 9 och 9 procent)", skriver Handelsbanken.

Banken har sänkt sina vinstprognoser med 3 till 8 procent för 2025 till 2027.

"Även om aktien sannolikt kommer att vara är döda pengar på kort sikt, bedömer vi att den med stor sannolikhet kommer att handlas högre om ett år."

Tre av fyra divisioner utvecklades väl under kvartalet och banken menar att potentiella insiderköp kan bli en kortsiktig katalysator.

Aktien stiger drygt 1,5 procent vid tisdagens öppning. Aktien värderas till ett framåtblickande justerat p/e-tal på 32,4x och till ev/ebit 21,5x baserat på Handelsbankens prognoser för 2025 och måndagens stängningskurs.
Börsvärldens nyhetsbrev