SEB Europafond Småbolag minskade 2,9 procent i september – Chemometec och Kainos utvecklades positivt
Bildkälla: Stockfoto

SEB Europafond Småbolag minskade 2,9 procent i september – Chemometec och Kainos utvecklades positivt

Fonden SEB Europafond Småbolag minskade 2,9 procent i september, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som steg 0,2 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 4,5 procent och är därmed sämre än index som har ökat 8,6 procent. Det framgår av en månadsrapport från förvaltarna Anders Knudsen och Lars Knudsen.

Inledningsvis skriver förvaltarna att september innebar slutet av det tredje kvartalet, som präglats av geopolitisk, ekonomisk och penningpolitisk utveckling. Under månaden steg globala aktier med 3,7 procent, samtidigt som europeiska aktier ökade med 1,6 procent.

"Den främsta penningpolitiska händelsen var Feds första räntesänkning under 2025 (25 punkter). Sänkningen var väntad efter månader av politisk debatt. Den omedelbara effekten på aktier var visserligen begränsad men sänkningen satte tonen för en lösare penningpolitik framöver", skriver förvaltarna.

En annan händelse under månaden som lyfts är nedstängningen av den amerikanska statsapparaten, till följd av att kongressen inte lyckades enas om den federala budgeten. Ungefär 750 000 statsanställda gick gå hem från sina arbeten utan lön, enligt förvaltarna.

"Historiskt sett har dock de ekonomiska konsekvenserna varit måttliga och i princip återställts så snart statsapparaten öppnats upp igen."

I Tyskland godkändes budgeten för 2025 samt specialfonden med fokus på infrastruktur- och försvarssatsningar till ett värde om 500 miljarder euro.

Gällande fondens utveckling var den sämre än sitt jämförelseindex under månaden, där Chemometec och Kainos gick särskilt starkt. Det förstnämnda bolaget steg med 20 procent efter sin helårsrapport. Bolaget räknar med en omsättning på 545 till 565 miljoner danska kronor och ett rörelseresultat på 295–315 miljoner danska kronor för räkenskapsåret 2025/2026. Det skulle innebära en omsättningstillväxt på 10-14 procent och marginaler på 54-56 procent, enligt förvaltarna.

"Vad gäller Kainos släppte de en positiv handelsuppdatering den 1 september för femmånadersperioden från april till augusti. Omsättningsprognosen för året som slutade den 31 mars 2026 justerades upp till den övre delen av konsensusprognosen, motsvarande en förbättring med omkring 2 procent."

När det kommer till portföljaktiviteten har fonden sålt sitt innehav i Fortinova Fastigheter med motiveringen att det finns bättre potential på andra håll.

Vid månadsskiftet var fondens största innehav Chemometec, Invisio och Games Workshop Group, med portföljvikter om 5,9, 4,6 respektive 4,6 procent.

Sverige, Storbritannien och Danmark var de största marknaderna och stod för 28, 21 respektive 15 procent av den geografiska exponeringen. De största sektorerna var samtidigt hälsovård, industri och informationsteknik.

SEB Europafond Småbolag, %september, 2025
Fond MM, förändring i procent-2,9
Index MM, förändring i procent0,2
Fond i år, förändring i procent-4,5
Index i år, förändring i procent8,6
Börsvärldens nyhetsbrev