Sissener Canopus minskade 4,2 procent i april - turbulent månad för globala marknader
Bildkälla: Stockfoto

Sissener Canopus minskade 4,2 procent i april - turbulent månad för globala marknader

Fonden Sissener Canopus Class SEK R minskade 4,2 procent i april. Sedan årsskiftet har fonden minskat 6,1 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltarteam bestående av Philippe Sissener, Jan Petter Sissener, Mikael Gjerding, Peder Steen och Peter Knudsen.

Förvaltarna skriver inledningsvis att april visade sig vara en turbulent månad för de globala marknaderna, som utlöstes av förnyad geopolitisk osäkerhet när USA:s president Donald Trump gjorde verklighet av sina tullhot mot viktiga handelspartners.

Detta ledde till ett brett risk-off sentiment, vilket resulterade i omfattande försäljningar i alla tillgångsklasser. Även oljemarknaderna påverkades och oljepriset sjönk med 12 dollar under månaden. Volatiliteten är fortsatt hög men marknaden har återhämtat sig rejält.

Gällande fondens portföljaktivitet skriver förvaltarna att man genomfört några selektiva justeringar under månaden och mot slutet av månaden initierade man en ny position i Roche Holding.

"Bolaget har en stark pipeline och en växande portfölj av nyare läkemedel, som nu står för nära 60 procent av försäljningen. Dessutom är Roche en global ledare inom diagnostiska lösningar för sjukhus och laboratorier - ett allt viktigare område inom sjukvården. Även om diagnostikdivisionen står inför ett tillfälligt tryck från de senaste hälsovårdsreformerna i Kina, anser vi att aktien är undervärderad i förhållande till dess fundamenta och långsiktiga utsikter."

Bland de främsta bidragsgivarna i april fanns korta positioner i S&P 500 samt fondens innehav i Schibsted. Även Siemens Energy levererade en solid utveckling efter att ha publicerat ett preliminärt resultat för andra kvartalet långt över förväntningarna.

I den negativa vågskålen fanns energisektorn. Oljepriserna föll med 16 procent, vilket var den brantaste nedgången sedan 2021. Nedgången berodde enligt förvaltarna främst på signaler om ökad produktion från OPEC och oro för svagare efterfrågan i samband med globala handelsspänningar.

Nordic Semiconductor utvecklades sämre än väntat i april efter en kvartalsrapport som mottogs dåligt av marknaden.

"Medan försäljningstillväxten för Q1 kom in över förväntningarna på var guidningen framåt något av en besvikelse. Givet den rådande osäkerheten anser vi att en försiktig guidning är rimlig."

Sissener Canopus Class SEK R, %april, 2025
Fond MM, förändring i procent-4,2
Fond i år, förändring i procent-6,1
Börsvärldens nyhetsbrev