Eventet beskrivs som “mestadels lärorikt” med få överraskningar givet att dess största portföljinnehav redan har tillhandahållit de senaste uppdateringarna.
Om mikromobilitetsbolaget Voi skriver SEB att de gjorde ett gott intryck, medan man ser starka tillväxtfundament för Bokadirekt och Breadfast.
När det kommer till franska samåkningstjänsten Blablacar uppges det att det långsiktiga caset med bolaget är tilltalande. Men samtidigt lämnades SEB kvar med intrycket att på kort sikt behövs det vidtas ytterligare åtgärder innan bolaget kan vara redo för börsen.
Blablacar stod för 33 procent av VNV:s substansvärde i andra kvartalet. Vois andel var 21 procent, medan Bokadirekt och Breadfast stod för 4-5 procent vardera.