Utländska investerare kan beskattas hårdare i USA: Finansiella tillgångar vapen i en handelskonflikt - SEB
Om ett nytt lagförslag i USA klubbas kan utländska investerare komma att beskattas med upp till 20 procent på passiva inkomster, som utdelningar och royalties. Det rapporterar Reuters.
ANNONS
Lagen ingår i ett större skatte- och budgetpaket som just nu behandlas i kongressen och kan ge staten 116 miljarder dollar under tio år om den godkänns i senaten. Skatten riktar sig mot investerare från länder som USA anser har orättvisa skatter mot amerikanska företag, skriver Reuters vidare.
Det kan ses som ett sätt för USA att använda sina finansiella tillgångar som ett vapen i en handelskonflikt. Vidare kan det skapa oro och osäkerhet för den amerikanska ekonomin och deras finansmarknader, skriver SEB:s makroteam i en kommentar.
Experter varnar för att skatten kan minska efterfrågan på amerikanska statsobligationer och försvaga dollarn, och vissa talar om ett potentiellt "kapitalkrig". Morgan Stanley menar att utländska investerare, som statliga fonder, kan bli mindre intresserade av USA, vilket kan påverka finansmarknaderna negativt.
Dollarn har redan försvagats med omkring 8 procent i år mot en korg av andra större valutor och riskerar att nå sitt sämsta år sedan 2017. Den nya skatten kan förstärka denna trend och öka osäkerheten.
Advokatbyrån Davis Polk säger att reglerna kan påverka länder inom EU samt Indien, Brasilien, Australien och Storbritannien.
Det nämnda lagförslaget kommer efter att både republikaner och demokrater upprörts över att flera länder gått ut med att de vill beskatta amerikanska techjättar. Tyskland gick till exempel ut igår, torsdag, med att de överväger en skatt på 10 procent för stora digitala plattformar som Google och Facebook. Detta trots att Trump pressat andra länder på att sänka hindren för amerikansk handel.
Vita huset har inte kommenterat skatteförslaget till nyhetsbyrån.