Uppgifter: Toyota kan minska korsägande i affär värd miljarder - Reuters
Bildkälla: Stockfoto

Uppgifter: Toyota kan minska korsägande i affär värd miljarder - Reuters

Japanska fordonsjätten Toyota planerar en omfattande avveckling av strategiska aktieinnehav där banker och försäkringsbolag kan sälja aktier för omkring 3 biljoner yen, motsvarande cirka 173 miljarder kronor. Det uppger källor för Reuters.

Affären kan genomföras redan i år, men omfattning och tidpunkt är ännu osäkra. Toyota väntas återköpa aktier och en sekundärförsäljning till andra investerare är också ett alternativ, enligt insynspersoner.

Åtgärden ses som ett led i Japans pågående bolagsstyrningsreformer, där myndigheter och Tokyobörsen uppmanar företag att minska korsägande.

Medan Toyota har en policy att minska sitt korsägande, har man också kritiserats för sin bolagsstyrning och fått krav från investerare om att förbättra kapitaleffektiviteten.

Bolaget har avböjt att kommentera Reuters uppgifter.
Börsvärldens nyhetsbrev