Uppgifter: Google föreslår ändringar i nyhetssök för att undvika EU-böter - BN
Teknikjätten Google har föreslagit förändringar i hur nyhetsresultat visas i sökmotorn för att undvika ytterligare EU-böter, rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.
ANNONS
Förslaget ska bemöta EU:s oro över att Google medvetet nedprioriterat publicisters webbplatser när de innehåller annonser från vissa kommersiella partners. Enligt källorna omfattar ändringarna bland annat justeringar i bolagets regler mot spam och så kallad ”parasite SEO”.
Om förslaget godkänns av konkurrenter och EU-kommissionen kan Google undvika ett formellt beslut enligt Digital Markets Act, DMA, samt potentiella böter på upp till 10 procent av den globala årsomsättningen.
Google uppger att bolaget fortsätter samarbetet med EU-kommissionen och att målet är att hålla sökresultaten användbara samtidigt som vilseledande spam motverkas. EU-kommissionen har avböjt att kommentera uppgifterna.
Google har sedan tidigare fått konkurrensböter från EU på totalt omkring 9,5 miljarder euro i flera olika ärenden och granskas fortfarande i ytterligare DMA-utredningar.