Softronic vinner upphandling om IT-arbetsplatstjänster för Avtalat
Bildkälla: Stockfoto

Softronic vinner upphandling om IT-arbetsplatstjänster för Avtalat

It-konsultbolaget Softronic har fått uppdraget att leverera en komplett lösning för IT-arbetsplatstjänster till den nya bolagsstrukturen som samlar Collectum, Fora och Kollektivavtalsinformation under varumärket Avtalat. Det framgår av ett pressmeddelande.

Uppdraget omfattar bland annat leverans inom nätverksinfrastruktur, konferensteknik, skrivarlösningar samt konsolidering och migrering av IT-miljöer.

Samarbetet inleds omgående och syftar till att säkerställa en smidig övergång när bolagen flyttar till gemensamma lokaler under första kvartalet 2026.

- Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet att vara med och bygga grunden för den digitala arbetsmiljön hos Avtalat, säger Mathias Kjellberg, operativ chef på Softronic.

Inga finansiella detaljer anges.
Börsvärldens nyhetsbrev